Skip to content

16 Hillside TerrWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Date
Jan 28, 2019

Property Information

Block1711
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,446
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,800
55%
Improvement Value:$82,200
45%
Total Assessment$184,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,941+4.0%
2024$10,521+1.2%
2023$10,392+0.4%
2022$10,346+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1946