Skip to content

42 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Date
Nov 19, 2016

Property Information

Block1727
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,476
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
60%
Improvement Value:$76,800
40%
Total Assessment$193,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,476+4.0%
2024$11,036+1.2%
2023$10,901+0.4%
2022$10,852+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook W 124, Page 272

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook X 120, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1955