Skip to content

12 Swiss TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 28, 2021

Property Information

Block1711
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,295
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$138,700
56%
Improvement Value:$110,600
44%
Total Assessment$249,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,823+4.0%
2024$14,255+3.1%
2023$13,830+0.5%
2022$13,768+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

To:

Sq Ft2,295DeedBook 4230, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1959