Skip to content

58 Spruce TerrWayne, NJ 07470

Built 1953

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Apr 26, 2021

Property Information

Block1706
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,253
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$102,900
47%
Improvement Value:$116,100
53%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+4.0%
2024$12,522+1.2%
2023$12,369+0.4%
2022$12,314+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,253DeedBook 4044, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1953