Skip to content

98 Lake Dr EWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
May 8, 1999

Property Information

Block1713
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,884
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,000
52%
Improvement Value:$113,600
48%
Total Assessment$234,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,949+4.0%
2024$13,414+1.2%
2023$13,250+0.4%
2022$13,192+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft1,884DeedBook 162, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1952