Skip to content

19 Mountainside DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Aug 22, 1996

Property Information

Block1713
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,810
Acreage0.66

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,400
54%
Improvement Value:$106,800
46%
Total Assessment$234,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,926+4.0%
2024$13,392+1.2%
2023$13,228+0.4%
2022$13,169+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000

To:

Sq Ft1,810DeedBook 147, Page 105

Property Sale

Sale
$221,000
DeedBook I 120, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1948