Skip to content

15 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jan 21, 1994

Property Information

Block1715
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,212
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,400
55%
Improvement Value:$91,200
45%
Total Assessment$202,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,047+4.0%
2024$11,585+1.2%
2023$11,443+0.4%
2022$11,392+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000

To:

Sq Ft1,212DeedBook 135, Page 358

Property Built

Built

Year Built: 1950