Skip to content

10 Rockledge TerrWayne, NJ 07470

Built 1963

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 11, 2022

Property Information

Block1715
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,504
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
45%
Improvement Value:$151,900
55%
Total Assessment$274,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,316+4.0%
2024$15,690+1.2%
2023$15,498+0.4%
2022$15,430+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,504DeedBook 4291, Page 27

Property Built

Built

Year Built: 1963