Skip to content

20 Rockledge TerrWayne, NJ 07470

Built 1933

Last Sale Date
Oct 10, 2014

Property Information

Block1715
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,949
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
47%
Improvement Value:$133,000
53%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,924+4.0%
2024$14,352+1.2%
2023$14,176+0.4%
2022$14,114+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1933