Skip to content

19 Sloping Hill TerrWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
May 1, 2003

Property Information

Block1716
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,564
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
49%
Improvement Value:$136,300
51%
Total Assessment$267,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,894+4.0%
2024$15,284+1.2%
2023$15,097+0.4%
2022$15,030+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

Sq Ft2,564DeedBook 602, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1966