Skip to content

31 Sloping Hill TerrWayne, NJ 07470

Built 1977

Last Sale Date
Jul 8, 2014

Property Information

Block1716
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,366
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
40%
Improvement Value:$193,300
60%
Total Assessment$324,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,283+4.0%
2024$18,543+1.2%
2023$18,316+0.4%
2022$18,235+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

To:

Sq Ft3,080DeedBook 2514, Page 258

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft3,366DeedBook 2452, Page 190Recorded4/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 1977