Skip to content

56 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1938

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 24, 2007

Property Information

Block1716
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,042
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$112,200
49%
Improvement Value:$117,800
51%
Total Assessment$230,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,676+4.0%
2024$13,151+1.2%
2023$12,990+0.4%
2022$12,933+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$585,000

To:

Sq Ft2,042DeedBook 1427, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1938