Skip to content

52 Valley View TerrWayne, NJ 07470

Built 1938

Last Sale Price
$456,000
Last Sale Date
Jul 16, 2013

Property Information

Block1716
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
55%
Improvement Value:$95,000
45%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,552+4.0%
2024$12,071+1.2%
2023$11,923+0.4%
2022$11,870+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$456,000

To:

Sq Ft1,887DeedBook 2354, Page 139

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 1286, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1938