Skip to content

5 Blandford CourtWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$316,000
Last Sale Date
Dec 28, 1992

Property Information

Block1806
Lot57
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,422
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$137,400
40%
Improvement Value:$206,200
60%
Total Assessment$343,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,430+4.0%
2024$19,647+1.2%
2023$19,407+0.4%
2022$19,321+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$316,000

To:

Sq Ft3,422DeedBook 132, Page 281

Property Built

Built

Year Built: 1983