Skip to content

56 Kathleen CourtWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$252,500
Last Sale Date
Sep 27, 1991

Property Information

Block1717
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,062
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,000
52%
Improvement Value:$120,900
48%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,978+4.0%
2024$14,404+1.2%
2023$14,227+0.4%
2022$14,164+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$252,500

To:

Sq Ft2,062DeedBook 129, Page 356

Property Built

Built

Year Built: 1960