Skip to content

38 Shady TerrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Dec 22, 1986

Property Information

Block1704
Lot24
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,052
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,100
47%
Improvement Value:$116,500
53%
Total Assessment$220,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,117+4.0%
2024$12,614+1.2%
2023$12,459+0.4%
2022$12,404+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000

To:

Sq Ft2,052DeedBook 117, Page 585

Property Built

Built

Year Built: 1955