Skip to content

8 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Date
Feb 27, 2016

Property Information

Block1731
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,266
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,200
56%
Improvement Value:$92,200
44%
Total Assessment$208,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,391+4.0%
2024$11,916+1.2%
2023$11,770+0.4%
2022$11,718+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$354,000
DeedBook 2204, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1951