Skip to content

112 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1948

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jan 6, 2018

Property Information

Block1722
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,800
57%
Improvement Value:$84,800
43%
Total Assessment$196,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,690+4.0%
2024$11,242+2.3%
2023$10,985+0.4%
2022$10,937+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

To:

Sq Ft1,284DeedBook 3237, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1948