Skip to content

112 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$450,950
Last Sale Date
Jun 25, 2015

Property Information

Block1723
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE/RANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
53%
Improvement Value:$102,900
47%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+4.0%
2024$12,522+1.2%
2023$12,369+0.4%
2022$12,314+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,950

To:

Sq Ft1,596DeedBook 2671, Page 80

Property Sale

Sale
$439,000
DeedBook 732, Page 135

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook T 117, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1950