Skip to content

120 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1951

Last Sale Date
Dec 2, 2014

Property Information

Block1723
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,400
49%
Improvement Value:$120,200
51%
Total Assessment$235,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,009+4.0%
2024$13,472+1.2%
2023$13,307+0.4%
2022$13,248+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951