Skip to content

95 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Mar 9, 2015

Property Information

Block1724
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,020
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,500
63%
Improvement Value:$62,600
37%
Total Assessment$169,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,055+4.0%
2024$9,669+1.2%
2023$9,551+0.4%
2022$9,508+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 2609, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1945