Skip to content

83 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1939

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Nov 18, 1996

Property Information

Block1724
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,361
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$110,200
58%
Improvement Value:$79,100
42%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,256+4.0%
2024$10,824+1.2%
2023$10,692+0.4%
2022$10,644+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,361DeedBook 147, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1939