Skip to content

91 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Oct 8, 2008

Property Information

Block1724
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,008
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$106,500
44%
Improvement Value:$135,500
56%
Total Assessment$242,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,389+4.0%
2024$13,838+1.2%
2023$13,668+0.4%
2022$13,608+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 1684, Page 111

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook D 131, Page 241

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook B 120, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1950