Skip to content

18 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jan 18, 2018

Property Information

Block1730
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,634
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
50%
Improvement Value:$110,200
50%
Total Assessment$219,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,034+4.0%
2024$12,534-5.6%
2023$13,273+0.4%
2022$13,214+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

Sq Ft1,634DeedBook 3267, Page 220

Property Sale

SaleMulti
$320,000
DeedBook T 164, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1955