Skip to content

48 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Price
$395,900
Last Sale Date
Aug 7, 2014

Property Information

Block1731
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$111,900
54%
Improvement Value:$96,100
46%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118+1.9%
2024$11,893+1.2%
2023$11,748+0.4%
2022$11,696+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$395,900

To:

Sq Ft1,638DeedBook 2514, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1949