Skip to content

30 Oakwood DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$487,500
Last Sale Date
Aug 20, 2003

Property Information

Block1730
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,384
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$113,300
43%
Improvement Value:$150,100
57%
Total Assessment$263,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,662+4.0%
2024$15,061+1.2%
2023$14,877+0.4%
2022$14,811+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$487,500

To:

Sq Ft2,384DeedBook 648, Page 77

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook P 137, Page 510

Property Built

Built

Year Built: 1950