Skip to content

4 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$481,000
Last Sale Date
Dec 14, 2005

Property Information

Block1731
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,462
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$109,200
55%
Improvement Value:$90,100
45%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,850+4.0%
2024$11,396+1.2%
2023$11,256+0.4%
2022$11,207+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$481,000

To:

Sq Ft1,462DeedBook 1143, Page 255

Property Sale

Sale
$324,900
DeedBook 355, Page 112

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook H 136, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1954