Skip to content

43 Beechwood DrWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 25, 2017

Property Information

Block1732
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,577
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,400
52%
Improvement Value:$97,400
48%
Total Assessment$203,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,118+4.0%
2024$11,653+1.2%
2023$11,511+0.4%
2022$11,460+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,577DeedBook 2996, Page 98

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook T 155, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1956