Skip to content

104 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1946

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 9, 2017

Property Information

Block1722
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,598
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
50%
Improvement Value:$109,800
50%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,188+4.0%
2024$12,683+1.2%
2023$12,527+0.4%
2022$12,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000

To:

Sq Ft1,598DeedBook 3184, Page 6

Property Built

Built

Year Built: 1946