Skip to content

4 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1937

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Dec 14, 2018

Property Information

Block1732
Lot46
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,475
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,400
44%
Improvement Value:$150,600
56%
Total Assessment$267,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,876+4.0%
2024$15,267+1.2%
2023$15,080+0.4%
2022$15,013+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

To:

Sq Ft2,475DeedBook 3506, Page 73

Property Built

Built

Year Built: 1937