Skip to content

27 Cedar PlaceWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$574,000
Last Sale Date
Nov 24, 2020

Property Information

Block1406
Lot25
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,586
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,800
42%
Improvement Value:$150,200
58%
Total Assessment$259,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,400+4.0%
2024$14,810+1.2%
2023$14,628+0.4%
2022$14,564+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$574,000

To:

Sq Ft2,586DeedBook 3952, Page 166

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,586DeedBook 2882, Page 76Recorded8/19/2016

Property Built

Built

Year Built: 1940