Skip to content

43 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1942

Last Sale Price
$472,000
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block1734
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,930
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$106,600
45%
Improvement Value:$130,200
55%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,080+4.0%
2024$13,540+1.2%
2023$13,374+0.4%
2022$13,315+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$472,000

To:

Sq Ft1,930DeedBook 2688, Page 133

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 245, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1942