Skip to content

13 Cedar PlaceWayne, NJ 07470

Built 1935

Last Sale Price
$441,500
Last Sale Date
Aug 27, 2009

Property Information

Block1406
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,916
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
55%
Improvement Value:$95,000
45%
Total Assessment$211,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,552+4.0%
2024$12,071+1.2%
2023$11,923+0.4%
2022$11,870+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$441,500

To:

Sq Ft1,916DeedBook 1813, Page 240

Property Sale

Sale
$775,000
DeedBook 1370, Page 199

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 1169, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1935