Skip to content

16 Hillcrest DrWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Oct 12, 2017

Property Information

Block1737
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,580
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,100
45%
Improvement Value:$139,300
55%
Total Assessment$255,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,186+4.0%
2024$14,604+1.2%
2023$14,425+0.4%
2022$14,361+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000

To:

Sq Ft2,580DeedBook 3185, Page 214

Property Built

Built

Year Built: 1940