Skip to content

25 Chestnut DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 28, 2015

Property Information

Block1737
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,200
43%
Improvement Value:$149,900
57%
Total Assessment$262,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,584+4.0%
2024$14,987+1.2%
2023$14,803+0.4%
2022$14,738+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

Sq Ft1,994DeedBook 2672, Page 211

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,991DeedBook 2344, Page 172Recorded7/29/2013

Property Sale

Sale
$296,000
DeedBook M 161, Page 143

Property Sale

Sale
$214,000
DeedBook X 127, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1950