Skip to content

5 Everett PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Oct 12, 1990

Property Information

Block1805
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,135
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$120,100
51%
Improvement Value:$115,400
49%
Total Assessment$235,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,003+4.0%
2024$13,466+1.2%
2023$13,301+0.4%
2022$13,242+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft2,135DeedBook 127, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1960