Skip to content

43 Augusta DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Aug 30, 1991

Property Information

Block1806
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,134
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,300
50%
Improvement Value:$115,800
50%
Total Assessment$231,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,741+4.0%
2024$13,214+1.2%
2023$13,053+0.4%
2022$12,995+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft2,134DeedBook 129, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1960