Skip to content

758 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Dec 17, 2024

Property Information

Block1806
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,016
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,300
36%
Improvement Value:$165,500
64%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,448+4.0%
2024$14,855+1.2%
2023$14,674+0.4%
2022$14,609+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$890,000

To:

Sq Ft3,016DeedBook 4826, Page 49

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,016DeedBook 2866, Page 172Recorded7/29/2016

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook C-114, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 1984