Skip to content

18 Southhall CtWayne, NJ 07470

Built 1984

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block1806
Lot33
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,500
30%
Improvement Value:$331,100
70%
Total Assessment$471,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,041+4.0%
2024$26,966+1.2%
2023$26,636+0.4%
2022$26,518+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1984