Skip to content

29 Burnside PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Aug 28, 2018

Property Information

Block1806
Lot51
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,211
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,400
56%
Improvement Value:$97,900
44%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,218+4.0%
2024$12,711+1.2%
2023$12,556+0.4%
2022$12,500+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,211DeedBook 3394, Page 289

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 789, Page 261

Property Sale

Sale
$195,200
DeedBook R 127, Page 386

Property Built

Built

Year Built: 1960