Skip to content

9 Blandford CourtWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block1806
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,933
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$131,700
43%
Improvement Value:$172,200
57%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,070+4.0%
2024$17,377+1.2%
2023$17,164+0.4%
2022$17,088+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$660,000
DeedBook 1291, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1983