Skip to content

1 Blandford CourtWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block1806
Lot58
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,612
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$136,700
48%
Improvement Value:$145,400
52%
Total Assessment$282,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,774+4.0%
2024$16,130+1.2%
2023$15,933+0.4%
2022$15,862+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 2111, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1983