Skip to content

81 Carol PlaceWayne, NJ 07470

Built 1996

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 26, 2002

Property Information

Block1808
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,117
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$124,000
40%
Improvement Value:$186,200
60%
Total Assessment$310,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,444+4.0%
2024$17,737+1.2%
2023$17,520+0.4%
2022$17,443+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,117DeedBook 443, Page 69

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook T 145, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1996