Skip to content

86 Carol PlaceWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$648,500
Last Sale Date
Nov 2, 2006

Property Information

Block1806
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,062
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$150,500
40%
Improvement Value:$230,000
60%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,625+4.0%
2024$21,757+5.2%
2023$20,689+0.4%
2022$20,597+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$648,500

To:

Sq Ft3,062DeedBook 1346, Page 205

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 185, Page 162

Property Sale

Sale
$385,904
DeedBook M 131, Page 455

Property Built

Built

Year Built: 1992