Skip to content

660 Valley RdWayne, NJ 07470

Built 1931

Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block1808
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRES/BUSINESS
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,233
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
48%
Improvement Value:$101,600
52%
Total Assessment$196,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,702+4.0%
2024$11,253+1.2%
2023$11,115+0.4%
2022$11,066+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$284,000
DeedBook 337, Page 84

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook Z 127, Page 98

Property Built

Built

Year Built: 1931