Skip to content

560-600 Valley RdWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$12,350,000
Last Sale Date
Oct 27, 1992

Property Information

Block1808
Lot51

ZoningB
Sq Footage67,218
Acreage9.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,042,500
71%
Improvement Value:$2,857,500
29%
Total Assessment$9,900,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$588,654+4.0%
2024$566,082+1.2%
2023$559,152+0.4%
2022$556,677+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$12,350,000

To:

Sq Ft67,218DeedBook 132, Page 438