Skip to content

7 Ella LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$655,000
Last Sale Date
Dec 27, 2022

Property Information

Block1810
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,194
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,300
51%
Improvement Value:$123,700
49%
Total Assessment$251,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,924+4.0%
2024$14,352+1.2%
2023$14,176+0.4%
2022$14,114+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$655,000

To:

Sq Ft2,194DeedBook 4460, Page 259

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook U 135, Page 123

Property Built

Built

Year Built: 1957