Skip to content

40 Sylvan TerrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 24, 2001

Property Information

Block1810
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,510
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,300
52%
Improvement Value:$118,200
48%
Total Assessment$244,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,538+4.0%
2024$13,981+1.2%
2023$13,809+0.4%
2022$13,748+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1957