Skip to content

22 Ella LaneWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Aug 27, 2015

Property Information

Block1811
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,100
62%
Improvement Value:$76,700
38%
Total Assessment$201,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,999+4.0%
2024$11,539+1.2%
2023$11,398+0.4%
2022$11,347+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$405,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 2689, Page 74

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook D 129, Page 25

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook T 118, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1957