Skip to content

9 Birchwood TerrWayne, NJ 07470

Built 1957

Last Sale Price
$371,000
Last Sale Date
Nov 19, 2014

Property Information

Block1812
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,800
54%
Improvement Value:$100,400
46%
Total Assessment$218,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,974+4.0%
2024$12,477+1.2%
2023$12,324+0.4%
2022$12,269+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$371,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook 2556, Page 5

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook S 120, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1957